Seksuaalsel teel levivad infektsioone (lühend STLI) nimetatakse sugulisel teel levivateks haigusteks ehk suguhaigusteks. Suguhaigused levivad peamiselt kaitsmata seksuaalvahekorra ajal ehk seksuaalvahekorra ajal, mil ei ole kasutatud kondoomi.
Seksuaalsel teel levivad infektsioonid ehk nakkused (STLI) on bakterid, viirused, seened või parasiidid, mis võivad inimestel põhjustada erinevaid sümptomeid ja kaebuseid. Enamik STLIsid kahjustavad eelkõige inimese suguelundeid. Suuseksi puhul võivad haigusetekitajad levida ka neelus. Mõned aga, näiteks HIV, B-hepatiit ja süüfilis, võivad kahjustada kogu organismi. Kuna sageli kulgevad STLId ilma haigustunnusteta, pöördu vähimagi kahtluse korral kindlasti arsti poole.
Osa infektsioone levib lisaks ka vere kaudu, nahk-naha kontaktil või emalt lapsele raseduse, sünnituse või imetamise käigus. Mõned suguhaigused on ravitavad, mõned mitte. Avastamata ja ravimata suguhaigused võivad põhjustada pikaajalisi ebamugavusi, aga ka eluohtlikke tagajärgi.
Peamine STLI levikutee on nakatunud inimesega kaitsmata seksuaalvahekord. Nakatuda võib nii tupe-, suu- kui pärakuseksi ajal. Inimese tupe, päraku, kusiti ja suu sisepind on kaetud limaskestaga, millel elavad ja paljunevad STLI põhjustavad mikroorganismid (bakterid, viirused, algloomad). Pane tähele, et pillid, plaaster ja muud rasestumisvastased vahendid ei kaitse sind seksuaalsel teel levivate haiguste eest!
Kaitsmata seksuaalvahekorra ajal võivad need nakkusetekitajad levida ühe inimese limaskestalt teisele. Pole oluline, kas seksuaalpartnerid on erinevast või samast soost – risk nakatumiseks on kaitsmata vahekorra puhul igal juhul.
- STLId levivad enamasti kaitsmata seksuaalvahekorra ajal.
- Haavanditega kulgevad infektsioonid levivad ka nahk-naha kontaktiga.
- Verekontaktide kaudu, näiteks ühiseid süstlaid jagades, levivad HIV ja C-hepatiit.
- Raseduse ja sünnituse ajal võivad enamik STLIsid kanduda emalt lapsele ja vastsündinut kahjustada. Näiteks haige ema tõttu võib vastsündinu nakatuda gonorröa-konjunktiviiti, mis profülaktika puudumisel võib lõppeda lapse nägemise kaotusega. Eestis uuritakse naisi raseduse ajal süüfilise, HIV ja B-hepatiidi suhtes ning vajadusel ka teiste STLIde suhtes. Kui oled rase, räägi kindlasti oma arstile, kui sinul või su partneril on mingeid kaebuseid või oled näiteks olnud kaitsmata vahekorras. Vajadusel saab teha analüüse ja ravi, et kaitsta sinu ja su lapse tervist.
- Sügelised ja kubemetäid levivad lähedaste kehaliste kontaktide ja voodipesu kaudu.
Parimat kaitset seksuaalsel teel levivate infektsioonide eest pakub kaitsevahendite kasutamine seksuaalvahekorra ajal. Harrasta turvaseksi ja ära lase oma partneri spermal, verel ega tupevedelikel sattuda oma kehasse. Mida vähem seksuaalpartnereid sul on, seda väiksem on võimalus nakatuda. Osasid STLIsid on võimalik ennetada vaktsineerimisega.
Sul ei ole võimalik vaid piltide ja kirjelduste abil kindlaks teha, kas sinul või partneril on mõni STLI, kuna sümptomid võivad erinevatel inimestel väga erinevalt väljenduda või üldse puududa. Mõnede STLIde sümptomid tulevad ja siis kaovad. See ei tähenda, et infektsioon on taandunud.
Kui sul on avastatud suguhaigus, pead teavitama ka oma seksuaalpartnereid, et ka nemad saaksid kontrolli minna ja vajadusel õigeaegselt ravi. Mitmed suguhaigused, eriti klamüdioos ja gonorröa, võivad sageli kulgeda ilma sümptomiteta ning seetõttu ei pruugi inimene ise nakatumisest teadlik olla! Ka sümptomiteta kulgev suguhaigus võib põhjustada pikaajalisi terviseprobleeme. Sõltumata sümptomite olemasolust või puudumisest võib inimene kaitsmata seksuaalvahekorras teist nakatada või ise nakatuda.
Kui sul on mõni alljärgnevalt loetletud nähtudest, siis pöördu arsti (perearst, naistearst, meestearst, naha- ja suguhaiguste arst) poole. Ainult testimisega saad sa kindlaks teha, kas oled nakatunud.
Kuna haigus ei kao iseenesest, aitab vaid õigeaegne ja arsti poolt korraldatud ravi. Enamikel STLI on tänapäeval olemas tõhus ravi, mis aitab ära hoida palju probleeme tulevikus.
Kõikidest seksuaalteel levivatest haigustest (sh HI-viirusest) on võimalik hoiduda. Kuidas seda teha, loe lähemalt seksuaaltervis.ee või hiv.ee. Loe lisaks seksuaalsel teel levivate haiguste kohta siin ja siin.
Vaata ka lähemalt videost, kuidas käib HIV testimine.
Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Liis Enson.