Armuvad nii noored, täiskasvanud kui ka vanemad inimesed ning see on normaalne igas eas inimestele. Armumist kirjeldatakse kui suurt õnnetunnet ja “kõhus on liblikad”. Aga mida armumine siis ikkagi tähendab?
Armumine on keha keemiline reaktsioon. Armumise ajal juhivad inimese käitumist alates flirtimisest kuni suhtesse astumiseni hormoonid ja teatud ajukeskused. Armumist on seetõttu ka raske peatada ja lõpetada, sest keemilisi protsesse ei saa niisama lihtsalt peatada.
Fakte armumisest
- Armuda võivad igas eas inimesed.
- Armumist kogevad enamus inimesi oma elu jooksul mitu korda.
- Armumine tähendab tugevat (õnne)tunnet teise inimese vastu.
- Armumise perioodil esinev tunne on tugev ja ei kesta enamasti kaua, vaid möödub mõne aja pärast loomulikult, aga see võib kesta mõnest kuust mõne aastani.
- Armumise ajal võib inimene tunda õnnetunnet ja vaadata elu läbi “roosade prillide”. Iseendast tekib tugevam ja suutlikum tunne ning selliste tunnetega võib toimuda elus mitmeid olulisi muutusi.
- Kui armumise tunne on suhteliselt lühikene, siis suhte püsimisel ja toimumisel kujuneb sellest enamasti edasi püsiv tunne, mida nimetatakse armastuseks.
- Armastuse tunne võib kesta kogu elu, see põhineb vastastikusel usaldusel, seksuaalsel külgetõmbel ja lähedussoovil.
Armumise ja armastusega võib kaasas käia ka armukadedus ja soovimatus oma armastatu lähedust teisega jadaga. Armukadedus võib olla loomulik tunne, kuid kui seda väljendatakse ähvarduste, vägivalla, kontrollimisena või manipuleeriva käitumisena, siis on see omane pigem omamissoovile ja võimuihale, mitte tõelisele armastusele.
Armastust ei saa kinni hoida ega sundida. Oluline on lähtuda oma tunnetest ja olla aus oma partneri vastu. Pettumuse kogemine on ühtaegu rikastav kogemus, mis võimaldab uute suhetega edasi minna.
Allikas: Seksuaaltervis.ee veebilehe alamleht “Armastus”
Allikas: Perekonnaõpetuse MOOC kursuse peatükk “2.2 Armumine ja armastus”
Artikli kirjutas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Kadri Koort-Kauniste.