Sul on mitmeid võimalusi minna välismaale, näiteks õppima, töötama või vabatahtlikuks. Uus ümbritsev keskkond ja kultuur on enamasti meeldiv väljakutse ning tekitab positiivseid emotsioone, loob uusi sõprussidemeid ja avardab silmaringi. Samas võib kõik uus ja huvitav tekitada ka ebameeldivust ja ärevust. Miks see nii on ja mida sellises olukorras teha?
Välismaal viibides nimetatakse ebameeldivuse ja ärevusega seotud tundeid kultuurišokis ning see tekib enamasti lihtsalt selle tõttu, et ümbritsev keskkond, inimesed, traditsioonid on väga erinevad koduriigis olevatest. Kultuurišokk võib tekkida täiesti uude keskkonda ümber asunud inimestel ning avalduda teadmatuses, mida edasi teha ja kuidas uues keskkonnas toime tulla, samuti teadmatuses, mis on antud kultuuris sobiv ja mis sobimatu.
Kultuurišokk avaldub enamasti uude kohta saabumisel ja kestab mõned nädalad. See võib tekitada kehas ebamugavustunnet ja tekitada emotsionaalseid kõikumisi. Kultuurišokk tuleneb sellest, et vahel võib olla meil raske mõista ja võtta omaks teise kultuuri tavasid ning üleüldist elukorraldust. See võib olla seotud ka lihtsamate asjadega, näiteks toitumine, riietumine, meedia ja ajakirjandus, võõras keel, tervitamine, helistamine jm.
Kuidas kultuurišokiga toime tulla?
Iga inimene võib reageerida kultuurišokile erinevalt. Kohanemisvõime või kohanemiseks kuluv aeg on samuti iga inimese puhul erinev. Siin mõned nipid:
- Tegele endale meelepärase hobi või huvialaga.
- Ole kannatlik, sest kohanemine uue keskkonnaga võib võtta oodatust kauem aega.
- Suhtle aktiivselt ja õpi keelt ning löö näiteks kaasa vabatahtlikes tegevustes.
- Luba endal tunda igatsust ja kurbust nende järele, keda igatsed, näiteks pere, sõbrad jne.
- Suhtle oma perega näiteks telefoni või sotsiaalmeedia teel.
- Suhtle kohalikega ja leia nende hulgast sõpru – see annab võimaluse uutelt sõpradelt-tuttavatelt nõu küsida, kui sa millestki aru ei saa.
- Suhtle teiste välimaale saabunutega – neil võivad olla sarnased mured.
- Kui tunned, et oled stressis ja omal jõul toime ei tule, otsi abi.
Artikli toimetas noorteinfoportaal Teeviit ekspert Elizaveta Cheremisina.