Iti-Marleen Plink õpib Artevelde ülikoolis rahvusvaheline graafilise- ja digitaalse meedia õppekaval. Ta on üks nendest noortest, kes asus välisülikooli õppima Noore Õpetlase Stipendiumiga, millega toetatakse gümnaasiumilõpetajate bakalaureusekraadi, sh rakenduskõrghariduse, omandamist tunnustatud väliskõrgkoolis.
Miks otsustasid sina välisriiki õppima mineku kasuks? Miks valisid just selle sihtkoha?
Välismaale õppima minemise pisik tärkas minus juba põhikoolis, kuid plaan vahetusõpilaseks minna tundus toona otsekui suur ja kättesaamatu unistus. Siiski ei kadunud minus uudishimu kõige uue ja huvitava vastu, mis mind teispool riigipiiri ootas. Peale gümnaasiumit polnud mul õrna aimugi, mida ma õppima soovin minna, mistõttu otsustasin võtta vaheaasta.
Õpingutevaba aasta oli minu jaoks elumuutev kogemus, sest mul avanes võimalus osaleda erinevatel Erasmus+ noortevahetuse- ja õpirände projektidel, töötada au pair’ina Itaalias ning reisida DiscoverEu-passiga läbi terve Euroopa. Kuigi mulle väga meeldib Eestis, sai mulle reisides selgeks, et pean enda unistusi püüdma ja end proovile panema välisriigis, milleks osutus Belgia.
Kaalusin esmalt erinevaid Hollandi ülikoole, ent muutsin seejärel kurssi Belgia poole. Miks? Eelkõige meeldis mulle Gentis asuva Artevelde ülikooli pakutav rahvusvaheline graafilise- ja digitaalse meedia õppekava, mis katab mitut mulle huvipakkuvat teemat nagu foto- ja videograafia ning graafiline ja audiovisuaalne disain. (Loomulikult ei saa ma jätta mainimata enda suurt armastust friikartulite vastu, mis on teada-tuntud Belgia rahvusroog!)
Mis üllatas välisriiki elama ja õppima minnes kõige enam? Mis köidab sind valitud sihtriigis/kõrgkoolis/erialas kõige enam?
Kõige suurem muutus minu jaoks oli elu suurlinnas, sest olen kasvanud väikeses kohas, mida ümbritseb mets. Elu Gentis on ühtaegu uus ja huvitav, ent samas hirmus ja ennast proovile panev. Praegu elan üliõpilaskodus, armastan kaastudengite kogukonda ja seda, et mu kõige lähedasemad sõbrannad elavad minust vaid paari sammu kaugusel. Tunnen, et olen leidnud endale väga häid sõpru nii rahvusvaheliste kui ka kohalike tudengite seast, mis on minu hinnangul oluline osa välisriiki kolimisel. Neil päevadel, mil ma parasjagu ei õpi või sõpradega aega ei veeda, meeldib mulle olla üksi ja nautida iseenda seltskonda. Muuseas, minu esimene suur kulinaaria-alane šokk oli see, et Belgia jäätee on gaseeritud, mis on minu arvates puhas lugupidamatus jäätee-kultuuri vastu.
Mida soovitad neile, kes planeerivad õpirändesse minekut või kahtlevad, kas minna välismaale või mitte?
Soovitaksin kindlasti enne õpirändesse minekut reisida või osaleda erinevatel Erasmus+ noortevahetuse projektidel, äratamaks endas huvi välismaailma, teiste keelte ja kultuuride vastu. Ühest küljest oli minu suurim motivatsioon uudishimu keskkonnavahetuse vastu, teisalt tahe enda tugevaid külgi arendada ja valitud valdkonnas paremaks saada. Et olen kasvanud väikeses maakohas, ihaldasin väljakutset, mis paneks mind tõeliselt proovile ja inspireeriks ka teisi noori sama tegema ja enda unistusi järgima. Täiesti võõras riigis elades olen kasvanud iseseisvamaks ja õppinud enda kohta palju, kuid tunnen samas, et igatsen Eestis veedetud aega ja kodu väga.
Õpingute puhul meeldib mulle enim, et suurem osa õppekavast on ehitatud üles praktilistele ülesannetele. Kuigi teoreetilisi loenguid-seminare on meil vähe, on iga kohtumine nii õppejõudude kui kursusekaaslastega olnud omanäoline ja kaasahaarav. Minu jaoks osutus suurimaks üllatuseks programmeerimist ja veebidisaini käsitlevad kursused, mis seovad omavahel matemaatika ja loova mõtlemise, on täpselt minu rida.
Õpingute puhul meeldib mulle enim, et suurem osa õppekavast on ehitatud üles praktilistele ülesannetele. Kuigi teoreetilisi loenguid-seminare on meil vähe, on iga kohtumine nii õppejõudude kui kursusekaaslastega olnud omanäoline ja kaasahaarav.
Oled avastanud enda jaoks välisriigis uusi huvitavaid hobisid, huviringe mida näiteks valitud kõrgkool pakub?
Minu ülikool pakub tudengitele erinevaid sportimisvõimalusi – näiteks olen proovinud ronimist, sulgpalli ja joogat, sageli meeldib mulle käia ka ujumas. Varem olen pikalt tegelenud tantsimisega ja õnneks leidsin Gentist tantsukooli, mis spetsialiseerub nüüdistantsule (ing. k. contemporary dance) ja pakub hip-hopi tantsutunde.
Mida NÕS on sulle andnud lisaks rahalisele toele?
NÕS oli minu esimene lootuskiir, et ma saan päriselt minna välismaale õppima! Mulle jääb alatiseks meelde, kuidas ma kirjutasin stipendiumile kandideerides motivatsioonikirja, endal 40-kraadine palavik ja enesetunne, et olen ühe jalaga juba haigla poole teel. Mäletan hästi, et mu ema utsitas mind kandideerima, rõhutades, et ma saadaksin kirja siiski ära, sest äkki läheb hästi. Nimelt põdesin 2023. aasta suvel meningiiti, mis oli põhjalikult löönud sassi minu plaanid minna välismaale õppima, sest ma ei teadnud, kas taastun haigusest piisavalt hästi, et seesugune suur ettevõtmine mu keha rohkem ei kurnaks. Minu intervjuu stipendiumikomisjoniga oli planeeritud täpselt sellele päevale, millal ma sain haiglast lahkuda. See oli minu jaoks otsekui märk, mis andis motivatsiooni, lootust ja enesekindlust, et küllap saan iga ettevõtmisega kenasti hakkama.
Kohtumine teiste stipendiaatide ning presidendiga oli inspireeriv kogemus nii minu kui mu noorema õe jaoks, kelle endaga üritusele kaasa kutsusin. Olen tohutult uhke, et olen enda teekonnal nõnda kaugele jõudnud; et mul läheb hästi ja minus on peidus veel mitu suurt unistust, mille poole püüdlen. Soovin enda tegemistega inspireerida teisigi noori – täpselt nõnda, nagu NÕS-i kogukond on mind inspireerinud.
Hea abiturient! Oled keskkooli lõpetamas ja unistad välisülikoolis õppimisest? Sul on olemas plaan, kuidas teha järgmine elumuutev samm, aga finantsid teevad muret? Lahendus on Noore Õpetlase stipendium, mis garanteerib Sulle 5000 eurot stardiraha, et saaksid sujuvalt oma järgmise eluetapiga teises riigis alustada! Stipendiumit korraldab Haridus- ja Noorteamet.