Praegune majanduslik olukord on kõigile keerukas. Noored kurdavad, et väljavaated vanemate juurest välja kolimiseks ja oma elu alustamiseks pole just parimad. Mida aga teha, et praeguses majanduslikus olukorras edukalt toime tulla? Sellest räägib lähemalt rahatarkuse koordinaator Marge Aasalaid.
Oluline on mõista, et majandus on tsükliline ja reeglina järgneb mõõnale tõus. Praegune olukord mõjutab erinevas vanuses inimesi, aga kindlasti on keeruline noortel, kes alles soovivad ellu astuda. Ühelt poolt mõjutab tööpuudus noorte tööle saamise võimalusi, teiselt poolt on keeruline kokku koguda nii üürikorteri tagatisraha või kodulaenu sissemakset. Peamine soovitus on säästude kogumisega algust teha juba enne seda, kui tekib soov omaette elama minna. Sellega kujuneb juba varakult teadlikum rahakäitumine.
Enne kodust väljakolimist võiks proovida päriselt läbi proovida, kui palju noor suudab oma sissetulekutest kõrvale panna ja kas ta suudab nendest kuludest tasuda kõik omaette elamise kulud (üür, kommunaalkulud, majapidamistarbed, toidukulud ja muud isiklikud kulud). Kui noor ei suuda ühe kuuga kõrvale panna soovitud korteri üürikulu, siis on keeruline päriselt omaette elama minna. Ühelt poolt koguneb sellega kokku korteri üürimiseks vajalik tagatisraha, aga teiselt poolt seda kogemust välja tuues suurendada üürileandja usaldust noore suhtes. Osa vanemad ehk saavad noort mingite kulugruppide osas toetada ka edaspidi, aga kui ei saa, siis tuleks leida võimalus enda sissetulekute suurendamiseks.
Kodulaenu taotlemine on keerulisem, sest ilma sissemaksuta kodulaenu ei saa. Sissemaksu protsendi küll ütleb pank, aga rahaline suurus sõltub eelkõige soovitud korterist. Näen palju seda, et noored tahavad kohe ideaalkodu osta, aga alustada võiks ka tagasihoidlikumast kodust, mille saab hiljem võimaluste ja soovide kasvades välja vahetada. Oluline punkt on ehk ka see, et kodu sissemaksuks plaanitud raha ei tasu investeerida, sest investeeritud raha kasvamise asemel võib see hoopis kahaneda. Samas võib kaaluda raha hoiustamist vähem riskantsetes toodetes (pankades saab raha tähtajaliselt hoiustada või kasutada erinevaid raha kogumise tooteid, mis maksavad intressi). Kui aga noor on alles õpilane ja oma kodu soetamise plaan on aastate pärast, siis võib seda teemat arutada ka vanematega, kas ja kuidas saaks ühiselt kodu sissemaksu koguma hakata.
Artikli autor on noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Laura-Liisa Tõldsepp.