fbpx

Kontaktivabad maksevõimalused ehk Apple Pay ja Google Pay

Sellest artiklist saad teada, kuidas teha pangakaardi, telefoni ja nutikellaga viipemakseid.

Kontaktivaba maksmine

Kontaktivaba maksmine võimaldab tasuda asjade eest, puudutades oma kaardiga terminali kõikjal, kus maksate kaupade või teenuste eest. Enne maksmist veendu, et kaupmees toetab viipemakseid (terminalil peab olema viipemakse sümbol). Eestis viipekaardiga maksmise limiit on 50 eurot. Kui ostusumma ületab 50 eurot, siis tuleb tehing kinnitada PIN-koodiga ja mõnel juhul (olenevalt terminali tüübist) pead kaardi ka makseterminali sisestama.

Kuidas kontaktivabad kaardid töötavad?

Kontaktivabad kaardid töötavad lähiväljaside (NFC) kiipidega. Need kiibid on kaardile manustatud ja loovad väikese raadioühenduse terminaliga, pakkudes sellele krüpteeritud teavet teie tehingu teabe kohta. Tehnoloogia on ohutu ning kontrollitud  ja seda kasutavad peaaegu kõik pangad ja poed Eestis.

Enamik panku piirab viipemaksete kasutamist, kui tehinguid tehakse liiga kiiresti ja palju. See on turvameede, mida nad kasutavad juhul, kui kaart on varastatud. Kui tead, et su pangakaart on varastatud, saad selle koheselt deaktiveerida oma internetipangas, mobiilirakenduses või helistades oma panka.

Kuidas saada kontaktivaba kaarti?

Kui sul juba on deebet- või krediitkaart, on see tõenäoliselt kontaktivaba ning viipamiseks valmis. Kuid kui sul kaarti pole, kuid pangakonto on, võta ühendust oma pangaga ja uuri, kas sul on õigus ja võimalus seda endale saada.

Muud viipemakse liigid

Kui sul on nutitelefon ja pangarakendus, saad ka seda kasutada kaupade ja teenuste eest tasumiseks.

Apple Pay

Apple Pay on mobiilimakse ja digitaalse rahakoti teenus, mille on välja töötanud Apple Inc. Teenus võimaldab kasutajatel teha makseid nii iOS-i rakendustes kui ka veebis seadmetes, millel on Face ID või Touch ID funktsioonid . Apple Pay võimaldab sul kasutada iPhone’i (telefon) või Apple Watch’i (nutikell) asjade eest tasumiseks samamoodi nagu kontaktivaba kaardiga. Saad kasutada Apple Pay’d ka rakendustes kaupade eest tasumiseks või Mac’is (sülearvuti) veebist asjade ostmiseks. Saad oma kaardi seadistada, skännides selle rakendusse Wallet (rahakott).

Kauba eest tasumiseks telefoni või kellaga saad seda ostu sooritades terminali peale panna. iPhone’is palutakse sul makse kinnitada, kahekordselt käivitusnuppu vajutades või siis näotuvastuse abil. Apple Watch’i puhul pead kaks korda vajutama alumist küljenuppu ja hoidma kella kaardilugeja kohal.

Kui teed ostu, kasutab Apple Pay seadmepõhist numbrit ja kordumatut tehingukoodi. See tähendab, et su kaardi numbrit ei salvestata kunagi su seadmesse ega Apple’i serveritesse. Makse sooritamisel ei jaga Apple kunagi kaupmeestega sinu kaardinumbri.

Apple Pay ei salvesta tehinguteavet, mida saab sinuga justkui ühildada. Sinu viimaseid oste hoitakse sinu mugavuse huvides Walletis.

Uuri, kas sinu pank toetab Apple Payd.

Google Pay

Google Pay on mobiilimaksesüsteem, mida kasutatakse Androidi telefonide ja seadmete jaoks. Saad kasutada oma Android-seadet asjade eest tasumiseks samamoodi nagu kontaktivaba kaardiga. Selle teenuse kasutamise alustamiseks laadi lihtsalt Google Playst alla Google Wallet rakendus. Saad oma kaardi sellele lisada, kui sul on konto mõnes Google Pay’d omavas pangas.

Kauba eest tasumiseks telefoni või kella kasutamiseks hoia seda ostu sooritades terminali kohal.

Kui kasutad maksete tegemiseks telefoni, ei saada Google Pay koos maksega sinu tegelikku krediit- või deebetkaardi numbrit. See kasutab sinu kontoteabe esitamiseks virtuaalset kontonumbrit, et sinu kaardiandmed oleksid kaitstud.

Kui su telefon läheb kunagi kaotsi või varastatakse, saad Android-seadme halduri abil selle kohe lukustada kõikjal, panna uue parooliga või kustutada see isiklikest andmetest.

Uuri, kas sinu pank toetab Google Payd.

Artikli tõlkis noorteinfoportaal Teeviit vabatahtlik Stella Vanamölder.

Skip to content