Kas oled kunagi mõelnud, et kuidas päriselt ChatGPT töötab ning kuidas on võimalik, et sa saad peaaegu igale oma küsimusele või probleemile vaid loetud sekundite abil vastuse?
Esmalt, ChatGPT on juturobot, tekstirobot või ka tekstiloomerobot. See tähendab seda, et robotiga ehk tehisaruga on võimalik pidada kirjavahetust ehk chattida. Samamoodi töötavad ka erinevatel veebilehtedel või e-poodides esile hüppavad chatid, kus sa saad midagi küsida.
ChatGPT erineb veebilehel või e-poes olevas chatist selle poolest, et ChatGPT otsib vastuseid küsimustele põhimõtteliselt kogu internetist, aga veebilehel või e-poe chat on seadistatud vastama ainult konkreetse teema kohta. See aga tähendab seda, et kui keegi paneb internetti valeinfot või on info aegunud, siis ChatGPT kasutab ka seda infot Sulle sinu küsimusele vastamiseks. Või kui sinu küsimusega seotud infot internetis ei ole, tuleb sulle ChatGPTist ilmselt väga üldine vastus, millega sul ei ole midagi peale hakata. Veebilehel või e-poe chat seevastu peaks olema turvalisem ja usaldusväärsem (kuid loomulikult mitte alati!), sest nende eesmärk on panna Sind kuhugile klikkima või midagi ostma.
Kui usaldusväärne siis ChatGPT ikkagi on? Vastus on 50:50 või teisiti öeldes usalda aga kontrolli. ChatGPT on väga hea võimalus luua tekste või saada oma küsimustele vastuseid, kuid alati tuleb tekst hoolikalt üle lugeda, sellest ise aru saada ja alles siis seda teksti kasutada.
ChatGPT, juturobot, tekstiloomerobot, tekstirobot, chat: tekstiloomemootorid ehk teisisõnu tehisintellektiteenused, mis koostavad tekste vastavalt kasutaja poolt esitatud kirjalikele küsimustele.
AI ehk artifical intellgience (ingl.k.), tehisintellekt, tehisaru: inimese mõtlemist, õppimist, planeerimist, analüüsimist jäljendav tehnoloogiline lahendus (tehisintellektiteenus).
Allikas: Telia veebileht
Allikas: Haridus- ja Teadusministeeriumi veebileht
Allikas: Euroopa Parlamendi veebileht
Artikli koostas noorteinfo valdkonnajuht Kadri Koort