fbpx

Kevad Belle Saarepera teekond modellimaailmast ettevõtluseni

Mõned inimesed on sündinud ettevõtlusvaimuga. Nad näevad igal pool võimalusi ja nad ei karda võtta riske, et unistusi ellu viia. Otseülekande külaline Kevad Belle Saarpera on üks neist inimestest. Ta on noor Eesti ettevõtja ja terviseentusiast, kes tõestab, et ettevõtlusmaailmas on ülikoolikraadiga samaväärne ettevõtlust toetav mõtteviis.

21-aastane modellitaustaga Kevad Belle Saarepera tiitlist “Boss Babe” veel tüdimust ei tunne. Kevad Belle ja sõbranna Anna ettevõte Not Your Average Co. sai loodud aastal 2019, kui Kevad käis gümnaasiumi viimases klassis. Ettevõte sündis täpsemalt Kevade isa keldris, kus 8-tunnisest arutelust kasvas välja erikohvide ning supertoitude revolutsioon.
Kevadel polnud see aga esimene kokkupuude ettevõtlusega. Õpilasfirmasid lõi ta kooli ajal lausa kaks, millest esimene – tervislikku toitu pakkuv koolipuhvet – sai loodud juba 8ndas klassis.

Iseseisvumine läbi modellikarjääri

Maria uuris vestluses, kuidas suhtus Kevad kooli lõpetamisesse ja nö “päris ellu astumisse”. Kevad tõdes, et ootas seda väga. Iseseisvunud oli ta varakult – alates 13ndast eluaastast oli ta käinud üksi Jaapanis ja Koreas modelliks. Ettevõtjale kohane mõtteviis kujunes naisel välja juba noores eas. Kevad tunnistas vestluses, et gümnaasiumis oli tal puudumisi paljuvõitu, sest kool kippus isiklikele projektidele ette jääma.

Vanemate pidevast suunamisest hoolimata otsustas Kevad ülikooli mitte minna. Enesekindlus kohe oma rada käima hakata, suur huvi terviseteemade vastu ning soov ka ise tervise edendamisesse panustada, oli naisel juba ammu ja see tegi keskkoolijärgse valiku tema jaoks lihtsamaks.
Maria uuris Kevadelt, kas ta võrdles end ka kunagiste klassikaaslastega, kes ülikooliõpingud ette võtsid. Kevad tõdes, et ta hindas isiklikku vabadust ja oma asja eest vastutamist rohkem. Ainuke asi, mida Kevad keskkooli perioodil kahetses, oli see, et ta polnud läinud Gustav Adolfisse vaid Westholmi. Hiljem on ta mõistnud, et olukord pidi nii minema, Westholm oli tegusa neiu puudumiste osas palju vastutulelikum ja mõne suurema koormusega kooli kõrvalt oleks ettevõtlusega tegelemine kordades keerulisem.

Ettevõtlus kui elustiil ja mõtteviis

Maria uuris vestluses, mida arvab Kevad sellest, et võrreldes palgatöötaja kaheksatunnise tööpäeva rütmiga töötab ettevõtja 24/7. Naine usub, et ettevõtlus on juba olemuselt palgatööst erinev – see on elustiil ja mõtteviis. Ent 24/7 töötamine ei tähenda 24/7 arvuti taga istumist, pigem oma elustiili ning töövaldkonna sidumist.

Ettevõtlus annab palgatööst rohkem vabadust, usub Kevad, kelle tavaline tööpäev võib vabalt sisaldada ka hilist hommikusööki sõbrannaga ja pikalt kohvi nautimist. Ise oma graafikut valides on oluline leida tasakaal, teab naine, kes peab oluliseks, et asju ei pea tegema lihtsalt tegemise pärast – oskus aega planeerida ja tegevusi prioritiseerida on ettevõtjale väga oluline. Maria ja Kevad nõustuvad, et produktiivselt töötamine kaalub palju töötamise üle.

Kui Kevadelt küsiti, kas edukat ettevõtlust saab tõesti teha ka ülikoolipaberita, vastas Kevad, et ettevõtlus on mõtteviis, tegemist on oskusega ennast müüa, oma äri üles ehitada. Ta ise on küll ülikooli minemise mõttele avatud, aga leiab, et hetkel toetavad ta oskused seda, mida ta parasjagu teeb. Enese arendamine pole tänapäeval tema meelest ka iseseisvalt keeruline, sest saab võtta kursusi, lugeda kasulikke raamatuid ja kasutada teisi kättesaadavaid viise, mis edasi viivad.

Suurim väljakutse on Kevade jaoks olnud sisetunde usaldama õppimine. Maria resoneerus ja leidis, et sisetunde kuulamine tuleb kindlasti kasuks juba gümnaasiumi lõpus, kui tuleb teha valik eriala otsustamisel. Kevad tõdes, et oskus sisetunnet kuulata tuleb enamasti ajaga ja läbi kogemuste.
Ettevõtlusalase motivatsioonikao vastu aitab oluliste väärtuste leidmine, rääkis Kevad. Ta pani noortele südamele, et oluline on teha midagi ka suurema eesmärgi hüvanguks, sest kui väärtused on paigas, on rasketel hetkedel ka motivatsiooni kergem taasleida. Kevad rõhutas ka järjepidevuse olulisust – seda aitab hoida ka õige töökeskkond ja toetav kommuun, kellelt vajadusel nõu ja abi küsida. Alati ei pea ju ise jalgratast leiutama.

Kevade soovitused alustavale ettevõtjale:

  • Töö toetab elamist, mitte vastupidi!
  • Asi on prioritiseerimises. Kvaliteet enne kvantiteeti.
  • Ettevõtte algne tiim ja osalused tuleks enne OÜ asutamist korralikult läbi mõelda.
  • Intuitsiooni kuulama õppimine on väga oluline oskus.
  • Rikkaks saamise asemel alustada igapäevaselt unistuste keskkonna loomist. Kevad soovitab iga päev
    panustada selle valdkonna kasvu, mille arengut näha soovid. Ümbritseda end inimestega, kes sinu arengut toetavad

 

Teeviit 5 LIVE teised artiklid:

  1. Maria Rannaväli
  2. Andreas Melts
  3. Kevad Belle Saarepera
  4. Maia Klaassen
  5. Franz Malmsten

Vaata tervet LIVE’i järjest: teeviit.ee/live

Pildigalerii:

Fotograaf: Eneli Riim

Tegevusi rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Haridus- ja Noorteameti poolt elluviidava Euroopa Sotsiaalfondist kaasrahastatud programmi „Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine“ tegevuse “Noorte konkurentsivõime tõstmine ja noorte tööeluga kokkupuute suurendamine“ raames.

Skip to content