Viimaste aastate jooksul on tõusnud jõutõstmise populaarsus, seda eriti naiste seas. Tegime juttu Rõngu Keskkooli 10. klassi õpilase Marelin Jüriadoga, kes on rahvusvahelisel areenil pärjatud eesti jõutõstja. Uurisime, kust tuli tema kirg jõutõstmise vastu ning kuidas on see tema elu muutnud.
Millist rolli täidab sport sinu elus?
Sport on väiksest peale minu elus väga suurt rolli mänginud. Olen proovinud paljusid spordialasid, alustades ujumisest ja lõpetades laskmisega. Olen terve elu millegagi tegelenud, tahtsin leida spordiala, mis mind tõeliselt paelub ja tundub, et selle ma ka leidsin.
Alustasid jõutõstmisega võrdlemisi hiljuti. Kuidas avastasid enda jaoks selle ala? Mis sind selle juures paelub?
Ma jõudsin selle alani tänu enda vanemale kooliõele, kes selleks ajaks oli jõutõstmisega aastakese juba tegelenud. Mäletan, et 13aastasena tegin jõutõmmet 110kg, mille peale kooliõde mind koheselt proovitrenni kutsus. Mulle meeldib see spordiala, kuna see sõltub täielikult minust endast, kui näiteks jalgpall on meeskonnatöö, siis jõutõstmise puhul ei saa ebaõnnestumise korral mitte kedagi teist peale iseenda süüdistada. Ma saan keskenduda 100% endale ja enda sooritusele.
Millist nõu annaksid neile, kes tahavad samuti hakata jõusaalis käima, kuid ei tea, millest alustada?
Algajate puhul ma soovitan kõigepealt end kurssi viia erinevate jõusaali harjutustega, mis nõuavad rohkem tehnilist poolt, et vältida mõttetut rapsimist ja kõikvõimalikke vigastusi. Suurema huvi korral leida ka endale sobiv treener, et alustada koos kindla toega oma teekonda eesmärkideni.
Mis on algajate suurimad komistuskivid?
Alustajate puhul võib probleeme tekitada suur soov jõuda võimalikult kiirelt sihile, lõhkudes sellega enda vaimset ja füüsilist tervist. Ületreenimine on kõige võimalikum komistuskivi. Iga asi võtab aega, mida teadlikumalt ja vastutustundlikumalt treenitakse, seda kiiremini sihile jõutakse. Ennast lõhkudes kaugele ei jõua.
Mis kannustas sind enim Euroopa noorte jõutõstmise meistriks saamise teel?
Minu teekonnal siia, kus ma olen ja veel edasi kannustab mind kõige enam minu tahtejõud, minu tahe teha ja anda endast kõik, et oma eesmärgid täita. Ma tahan oma nime kirjutada igaveseks Eesti spordi ajalukku.
Traditsiooniliselt peetakse jõutõstmist meeste pärusmaaks. Seega oled justkui “naine meeste maailmas”. Milline on tagasiside? Kas rohkem on imetlust või kriitikat? Kas ja kui palju lased end kriitikast mõjutada?
Naisjõutõstjana kuulen ma päris palju seda, et see on ju meeste ala. Kriitikat on aga imetlust on veelgi rohkem. See, mida keegi sellest spordialast arvab on iga inimese enda valik, mina ei saa seda muuta ja ma ei näe ka mõtet sellel ennast kõigutada lasta.
Kuidas on – kui on – jõutõstmine muutnud su mõttemaailma?
Jõutõstmine on mind kindlasti kohusetundlikumaks muutnud, sellise põhjuse pärast nagu laiskus ei ole ma veel mitte ühestki trennist puudunud, käin kohal ka siis kui trenn mõnel päeval täiesti vastumeelsena tundub. Lisaks on see spordiala õpetanud mind pingutama ka muudes asjades nt koolis.
Artikli autor on Jakob Mürk.
Profiilifoto: Euroopa Jõutõstmise Föderatsioon.
Artikkel on avaldatud noorteinfoportaalis Teeviit 2023. aastal.