fbpx

Mida peaksid teadma menstruatsioonist?

Kuigi menstruatsioon on enam kui poolte planeedi inimeste jaoks loomulik osa elust, on see teema, mille arutamine valmistab paljudel inimestel endiselt raskusi. Mõned inimesed tunnevad häbi või piinlikkust sellest rääkida, samas kui teised ei pruugi täielikult mõista, mis toimub, kui kellelgi on menstruatsioon. Selles artiklis räägime, mida on oluline oma menstruatsiooni kohta teada, muuhulgas verevool, valu leevendamine, PMS.

Sõltuvalt sinu tsükli staadiumist võib menstruatsioonivere värvus muutuda. Alguses ja lõpus võib olla pruuni või roosat verd ning kui vool on kõige vererohkem, on see punane.

See, kui intensiivne on sinu menstruatsioon, võib iga inimese puhul olla erinev ja samuti võib see menstruatsiooniti erineda. Mõnel inimesel on väga kerge vool ja verd ei tule palju. Teistel võib olla väga rohke vool, kus tundub, et välja tuleb palju verd. Kui olete mures oma voolu pärast, eriti kui teil on menstruatsiooni ajal väga tugev verejooks, pidage nõu oma arstiga.

Menstruatsioonivalu on tavaline, kuid see ei kehti kõigi jaoks. Mõned inimesed tunnevad valu vähe või üldse mitte, samas kui teistel võivad menstruatsioonikrambid olla nii valusad, et neil on menstruatsiooni esimestel päevadel raske midagi ette võtta.

Valu põhjustab tavaliselt emaka avanemine, mida nimetatakse emakakaelaks, mis peab laienema ja avanema, et kude ja veri välja pääseksid. Menstruatsioonikrambid algavad tavaliselt vahetult enne menstruatsiooni algust ja jätkuvad menstruatsiooni ajal. Valu võid tunda näiteks  alakõhus, alaseljas või isegi reites.

Kui sinul tekib tugev valu, võiksid sellest  rääkida oma arstiga. Mõnikord võib valu põhjustada haigusseisund ja sinu arst võib aidata sul leida viise selle lahendamiseks.

On mitmeid põhjuseid, miks menstruatsioon võib katkeda või miks see võib kuu täielikult vahele jätta. Kui on võimalus, et võite olla rase, tehke raseduse välistamiseks test.

Kui te ei ole rase, võivad mõned muud põhjused hõlmata järgmist:

Kui sa ei ole rase ja sul on kolm menstruatsiooni järjest ära jäänud, pea kindlasti  nõu oma arstiga.

Enamikku menstruatsioonivalusid saab ravida käsimüügi valuvaigistitega, nagu paratsetamool või ibuprofeen. Kui teil on astma või kõhuprobleemid, vältige ibuprofeeni ja valige selle asemel paratsetamool.

Kui kumbki neist ei tööta, pöördu oma arsti poole. Arst võib kaaluda ka mõne hormonaalse rasestumisvastase vahendi (nt pillid) kasutamist, sest see võib mõnikord aidata menstruatsioonivalu vähendada või menstruatsiooni üldse peatada.

Stress võib menstruatsioonikrampe hullemaks muuta, nii et lõõgastumisviiside leidmine võib aidata vältida tugevat valu.

  • Treeningud, nagu kõndimine või jalgrattasõit
  • Kuuma veepudeli või soojapadja pealekandmine
  • Sooja vanni või duši võtmine
  • Loobuge suitsetamisest, kuna suitsetamine on seotud tugevamate krampide tekkega

Vaata ka videot, mida oodata kui mul on menstruatsioon:

Kuigi mõte seksida menstruatsiooni ajal ei sobi kõigile, ei ole selles midagi halba, kui nii teie kui ka teie partner on sellega rahul. Mõned inimesed leiavad, et menstruatsiooni ajal seksimine või masturbeerimine võib nende tuju tõsta ja krampe leevendada.

Eemaldage kindlasti tampoonid enne seksuaalvahekorda astumist.

Kui on olemas võimalus rasestuda, kandke kindlasti kondoomi, sest võite rasestuda ka siis, kui teil on menstruatsioon. Menstruatsiooniveri võib kanda edasi HIV-i ja teisi sugulisel teel levivaid nakkusi, seega on sugulisel teel levivate haiguste leviku tõkestamiseks alati hea mõte kasutada kondoomi.

Kogu menstruaaltsükli jooksul kogeb keha hormoonide muutust. Kuna nende tase tõuseb ja langeb kogu kuu jooksul võib see põhjustada meeleolu muutusi päevade ajal kui ka enne menstruatsiooni algust.

Paljud inimesed, kellel menstruatsioon algab, kogevad  premenstruaalne sündroomi ehk PMS-i nädala jooksul enne selle saabumist. Iga inimene kogeb PMS-i erinevalt, mõned inimesed tunnevad end kergelt ärritununa, samas kui teised võivad tunda end väga masendunud või emotsionaalsena.

Selle aja jooksul võite kogeda ka mõningaid menstruatsiooni füüsilisi sümptomeid, nagu puhitus ja ebamugavustunne.

PMS-i sümptomid võivad hõlmata:

  • Meeleolumuutused
  • Ärritatud või vihane tunne
  • Ärevustunne
  • Kurb või masendustunne
  • Nutt
  • Ülekoormatud tunne

Kui teil on pingeline aeg, võivad PMS-i sümptomid olla hullemad. Mõnel inimesel võivad PMS-i sümptomid olla raskemad.  Räägi oma arstiga, kui oled mures, et sul võivad olla või PMS-i sümptomite pärast.

Vaata ka menstrualtsiooniaegse hügieeni teemalist videot:

Artikli kirjutas noorteinfoportaali Teeviit ekspert Liis Enson.

Skip to content