fbpx

5 lihtsat võimalust, kuidas säästmisega alustada

Nii nagu treeninguga alustamisel on ka rahatarkuse omandamise puhul kõige keerulisem just esimene samm. Proovi neid viite lihtsat nippi, kuidas säästmisega alustada, omale rahaline puhver tekitada ning koguda raha ka oma unistuste täitmiseks.

1. Pane kirja oma eesmärgid

Kui sul on eesmärk silme ees, siis on säästmine palju lihtsam kui lihtsalt igaks juhuks raha kõrvale panna. Kui eesmärgid on kirjas, saad eelarvet koostades selgeks, kui palju on sul iga kuu võimalik säästa ning kui kaua unistuse täitumine võiks aega võtta. Eesmärgid peavad olema selged, mõõdetavad, isiklikult olulised ja ajaliselt piiritletud (SMART eesmärgid).

Näiteks: „Panen iga kuu palgapäeval 50 eurot kõrvale, et aasta lõpuks oleks 600-eurone rahaline puhver ootamatusteks.“ Paljud aga ütlevad lihtsalt iseendale, et „proovin vähem kulutada“, kuid see lubadus kipub juba paari päevaga ununema.

2. Koosta eelarve

Teadmatuses hulpides ei saa astuda konkreetseid samme, et olukorda parandada. Mis tähendab, et kõik saab alguses ikkagi eelarvest. Pane igapäevaselt kirja, millele su raha kulub, mis gruppidesse need kulud jaotuvad ja mõtle, kas neid kulusid on võimalik kärpida? Rohkem nõuandeid eelarve koostamise kohta leiad SIIT.

3. Kaalu oste „tahan-vajan“ skaalal

Kui oled kulud kaardistanud, siis tasub endale lubada, et edaspidi tehakse vaid oste, mis on tõepoolest vajalikud. Säästude kogumist võib alustada ka väikestest summadest ja alustuseks tuleks lähtuda põhimõttest kulutada seda, mis jääb üle säästmisest, mitte säästa seda, mis jääb üle kulutamisest.

Tihtipeale on inimesed kogunud küll rahalise puhvri, kuid esimesel võimalusel soovivad selle emotsiooniostude peale ära kulutada. Eriti just allahindluste ajal. Seega küsi endalt, kas sa ikka vajad seda asja või tegelikult saad sa suurepäraselt ka ilma selleta hakkama? Nii mõnigi emotsiooniost võib jääda pärast seda mõtteharjutust tegemata.

4. Kanna säästud teisele kontole

Ava endale ise internetipangas uus arvelduskonto. Kontole saab määrata nime (näiteks säästukonto või reisikonto) ehk  siduda konto nimi omale püstitatud eesmärgiga. Kontode vahel saab raha kanda tasuta ja igal ajahetkel.

Palga laekudes maksa alati kõigepealt iseendale.  See tähendab, et säästmiseks mõeldud summa tasub kohe pärast sissetuleku laekumist kõrvale panna, kas siis kogumiseks mõeldud eraldi kontole või kogumishoiusele. Kui su palgapäev on iga kuu kindlal kuupäeval, tasub juurde sõlmida ka püsikorraldus, mis automaatselt teatud summa teisele kontole ära kannab.

5. Kasuta nutikaid rakendusi

Kui Exceli täitmine ei ole sinu jaoks, siis proovi muid võimalusi. Näiteks on hea võimalus alla laadida mõni rakendus, mis võimaldab kiirelt ja mugavalt märkida üles oma kulutused.

Proovida võiks näiteks selliseid äppe nagu Monefy, You Need A Budget, GoodBudget või Wally, kuhu saad sisestada oma eelarve ja jooksvad kulutused. See aitab sul paremini näha, mille arvelt võiksid kokku hoida ja edaspidi näiteks emotsioonioste vältida.

Kaanepilt: Unsplash+ (Sincerely Media)

Artikkel on koostatud koostöös Swedbanki Rahaasjade Teabekeskusega.

Teeviit teemakuud 2025 - vasta küsitlusele!

Noorteinfoportaal Teeviit võtab iga kuu fookusesse ühe kindla teema. Nii teeme ka 2025. aastal!  

Ootame Sind vastama küsimustikule, et selgitada välja noorte jaoks kõige olulisemad ja põletavamad teemad. Loome sisendi põhjal teemakuud, artiklid ning kogemus- ja persoonilood. 

Vasta küsitlusele ja jäta oma e-mail, kui soovid osaleda loosis!

Küsimustik on avatud 3. novembrini 2024.

Rohkem infot leiad teemakuude kohta postituseset Teemakuud 2025.

Skip to content