Sageli räägitakse, et on olemas tervislikud ja ebatervislikud toidud. Tegelikult toite niiviisi jagada ei saa, sest kõikides toitudes on organismile vajalikke toitaineid. Loe vastuseid kolmele küsimusele, mis aitavad sul aru saada, kuidas õigesti toituda.
1. Mida tähendab tervislik toitumine?
Normaalne ja tervislik on süüa siis, kui kõht on tühi ja lõpetada söömine, kui kõht on täis. Sobiv kogus on erinevatel inimestel ja ka erinevatel eluetappidel erinev. Lisaks on normaalne süüa kõiki toidugruppe – rasvu, süsivesikuid ja valke. Ükskõik, millise toidugrupi kõrvale jätmine võib mõjuda halvasti. Tervislik ja normaalne toitumine ei tähenda, et pead loobuma toitudest, mis sulle maitsevad. Kui sulle maitseb šokolaad, söö seda mõistlikus koguses.
2. Mis on õige toitumise võti?
Toitumise võti seisneb selles, milliseid toite süüa suuremas, milliseid väiksemas koguses, mida sagedamini ja mida harvemini. Toite, milles on palju küllastunud rasvhappeid, soola ja/või suhkrut, samuti alkohoolseid jooke, tuleks tarvitada tagasihoidlikult. Pudel limonaadi koos šokolaadiga või kartulikrõpsudega ei ole kõige parem valik.
Põhimõte seisneb selles, et toidust saadav energia peab katma organismi põhiainevahetuse (keha tööks kuluv energia) ning kehaliseks ja vaimseks tööks vajaliku energia koguse. Toiduenergia vajadus sõltub inimese soost, east, kehamassist, ainevahetuse eripärast, kliimast jms. Kõige rohkem mõjutab toiduenergia vajadust kehaline koormus. See tähendab seda, et mida rohkem liigud ja teed sporti, läheb kõht kiiremini tühjaks ja peab tarbima rohkem toitu.
3. Milliseid on toitumisega seotud müüdid?
Kas sina arvad ka, et kartul, makaronid, riis ja leib teevad paksuks? Tegelikult on kartul küll üsna suure energiasisaldusega, kuid ainult kartulist on väga raske end paksuks süüa. Seejuures näiteks sisaldab palju kiudaineid, millest on kasu koguni kaalu langetamisel. Makaronitooted ise ei anna energiat väga palju, lisakilode allikaks on hoopis kastmed: hapukoore-, majoneesi-, peki-, hakkliha-, juustu- või vorstikaste – need kõik annavad päris palju energiat. Vali lihtsalt õiged toidud koos, näiteks makaronid ja värske salat.
Täiesti normaalne on ka vahel liiga palju süüa. Lausa nii palju, et on kõht on liiga täis ja teeb valu. See võib juhtuda niisama või mõnel pidusöögil või tähtpäeval. Samas on normaalne on ka see, kui kõht on vahel veidi tühi ja kohe ei saa süüa. Loe ka enam levivate toitumisalaste müütide kohta siit.
Veel kasulikke linke:
- Testi oma söömiskäitumist: http://peaasi.ee/testi-oma-soomiskaitumist/
- Tasuta toitumisprogramm: http://tap.nutridata.ee/
- Tervisliku toitumise põhimõtted: http://toitumine.ee/kuidas-tervislikult-toituda
- Küsi toitumise kohta nõu siit: http://toitumine.ee/kysi-nou-spetsialistilt
Allikas: Toitumine.ee.
Kaanepilt: Getty Images, Unsplash+